Hívd ügyvédi irodánkat mielőbb, hogy mérsékelhessük a következményeket!
SOS vonal:
Vagy írj nekünk facebookon vagy E-mailen!
Az alkoholszonda az egységnyi levegőben mért alkohol mennyisége alapján ad következtetést a vezető korábbi szeszesital fogyasztására. A kijelzett alkoholszonda érték azt mutatja meg, hogy egy liter kilélegzett levegőben hány milligramm alkohol található.
A köztudatban mind a mai napig él a szóhasználat miszerint az igazoltatás során elszíneződött a szonda. Ez a kifejezés a korábbi ellenőrzési gyakorlatból ered. Helyszíni alkoholszondás ellenőrzéseknél ugyanis úgynevezett kémiai alkoholszondákat használtak, ahol kémiai reakciók hatására a szonda különböző színeket vett fel, melyet egy referencia szín táblázattal összevetve az intézkedő rendőr következtethetett az ittasság fokára.
A technika fejlődésével ez a módszer idejétmúlttá vált, ma már helyszínen is sokkal korszerűbb, félvezető érzékelős, elektronikus alkoholszondákat használnak. Ennek eredményeként jóval ritkább a téves ittasság jelzés, és az intézkedő rendőr már a helyszínen jóval pontosabb értéket kap az eljárás alá vont személy légalkoholszint koncentrációjáról.
SOS vonal:
Vagy írj nekünk facebookon vagy E-mailen!
Az alkoholszonda mértékegysége milligramm per liter, azaz egységnyi literben megmutatkozó alkohol mennyisége. 0,01 mg/l értékig az alkoholszonda nem ad, vagy negatív jelzést ad, ebben az esetben további intézkedésre nem kerül sor. 0,25 mg/l légalkoholszint felett valószínűsíthető a 0,5 ‰ véralkoholszint koncentráció, vagyis a bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja áll fenn.
Az alkoholszonda által mért levegőalkohol-koncentráció esetén az ittasság fokára az alábbi alkoholszonda szintek szerint lehet következtetni.
Hogy az egyes légalkohol szintek, milyen véralkohol szintnek felelnek meg, alkoholszonda kalkulátorunk értékelésénél részletezzük!
SOS vonal:
Vagy írj nekünk facebookon vagy E-mailen!
Amennyiben az intézkedő rendőr a nagykönyv – azaz a vonatkozó ORFK utasítások – szerint jár el, a következő fog történni:
Az ittasság ellenőrzés megkezdésekor szóban figyelmezteti az ellenőrzés alá vont személyt – jelen esetben a jármű vezetőjét – hogy a légalkoholmérés megtagadása, vagy sikertelen mintaadás esetén vér- és vizeletminta vételre előállíthatják. Ezután az ellenőrzés alá vont személyt szóban nyilatkoztatja az alábbiakról:
Ha a helyszíni ellenőrzés alapján felmerült az alkoholfogyasztás gyanúja, akkor a mért alkoholszonda értéknek megfelelő bírság kiszabására, vagy további intézkedésre kerül sor. A fenti alkoholszonda táblázat alapján következtethető a befolyásoltság mértéke, de a helyszíni alkoholszonda érték az intézkedés további menetét is meghatározza.
Ebben az esetben az intézkedő rendőr tájékoztatni fogja a vezetőt arról, hogy ő a helyszínen mért érték alapján bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható. Elmondja azt is, hogy a mérést szükséges egy hitelesített mérőeszközzel megismételni, ennek érdekében pedig ő a vezetőt haladéktalanul előállítja az illetékes rendőrkapitányságon vagy rendőrőrsön.
Itt aztán a vezetőnek ismételten nyilatkoznia kell, hogy az intézkedést megelőzően fogyasztott-e a vezetési képességre hátrányosan ható szert – alkohol tartalmú ételt, italt, kábítószert, pszichotróp anyagot vagy új pszichoaktív anyagot. Ez a nyilatkozat a későbbiekben bizonyítási eszközként nem használható fel. Ez azt jelenti, hogy ezen nyilatkozat alapján az ittas járművezetés bűntette vagy a szabálysértés nem bizonyítható, és nem bizonyítható akkor sem, ha a nyilatkozatában az alkohol- vagy kábító hatású anyag fogyasztásának tényét a vezető esetlegesen elismeri.
Tájékoztatni kell a járművezetőt arról is, hogy amennyiben az egészségi állapota miatt vele szemben hiteles mérőeszköz nem alkalmazható, úgy vér- és vizeletminta vételére kerül sor. Ezután megtörténik a hiteles mérés. Ha ennek eredménye alkoholfogyasztása utal, úgy az első méréstől számított legalább 30, de legfeljebb 45 perc elteltével újabb mérést kell végezni.
SOS vonal:
Vagy írj nekünk facebookon vagy E-mailen!
Ha a kapitányságon hitelesített mérőeszközzel megtörtént a légalkoholszint ellenőrzése, a mérés eredményét a vizsgált személy még vitathatja. Ekkor azonban köteles magát a vér-, és vizeletvizsgálatnak alávetni. Fontos észben tartani, hogy ilyen esetekben a vérvételi vizsgálat körülbelül 50.000 Ft-os költsége az eredménytől függetlenül a vizsgált személyt terheli.
Indokolt tehát mérlegelni, hogy megéri-e vitatni a hitelesített szonda mérését. Minden esetben érvényes tanácsot e téren lehetetlen adnunk. Az alkoholszonda kicselezése az értékek vitatásával nem túl reális lehetőség, a vérvételi eredmények alapján a vezetéskor fennálló véralkoholszintet elég pontosan meg lehet határozni. Általában akkor érdemes megfontolni ezt a lehetőséget, ha alacsony értéket mért a légalkoholszonda, és az ittas járművezetés ezrelék 0,5 vagy azt megközelítő érték.
SOS vonal:
Vagy írj nekünk facebookon vagy E-mailen!